Kassaskyldighetskravet

Vi driver en butik där omsättningen registreras med hjälp av kassan. Ofta vill kunderna betala för de inköpta varorna i utländsk valuta, alltid i euro. Är posten i den fjärde valutans finansiella belopp ytterligare?

I en klubb med konst. 111 par. 3a punkt 1 i mervärdesskattelagen, förvarar register med kassaregister, momsskattebetalare måste skriva ut ett skattekvittot eller faktura för varje försäljning och ändå göra ett tryckt dokument till kunden.

I § 10 para. 1 punkt 14 i förordningen om tekniska villkor, på samma sätt som i § 8 mom. 1 punkt 14 i kassaregleregleringen, som innehåller information som ska tas emot i en skatteräkning, måste vi nödvändigtvis betyda den valuta där försäljningen registreras, åtminstone för hela bruttosalvbeloppet.

De viktigaste kriterierna och de tekniska förutsättningarna som krävs för att uppfylla registreringsfonderna registreras emellertid i artikel 2 i förordningen om tekniska villkor.

Det är därför, i fråga om § 14 para. 1 i denna lag, bör försäljningsprogrammet i näringslivet vara bland annat funktion: att möjliggöra skatt införandet av döpa den valuta som inventeringen bör registrera försäljning eller dess genväg och programmering och förändringen i förväg genom att ange en tid av förändring; spara tid och starttid för att hålla försäljningsrekord i en annan valuta i skatte minnet och även omvandlingen av summan av mängden bruttoförsäljning för andra valutor, med resultatet av beräkningen med måltiden kursen och skickar betalning du vill ska ingå på grund av skatteskatte logotyp med logotypen för dataenheter ; beräkning måste göras med en noggrannhet på minst sex decimaler, och effekten av omvandlingen ska avrundas till två decimaler.

Och för att markera förkortningen av utländska valutanamn hänvisas till de tecken som betjänas av Polens polska bank.

Därför, om skattebetalaren är meningsfull att sälja varor till konsumentarbetet som betalar en avgift i utländsk valuta, så måste det som regel finnas ett skattekassregister som ordnas i ett arbete som ger valutakurser.

Med det formulär som beskrivits i frågan kan man dra slutsatsen att priset för inköpta produkter ska sparas i euro, i tiden då värdet av försäljningen kommer att bestämmas i PLN. Regler som säger moms reglerar inte frågan om vilken växelkurs vi måste tillåta för att omvandla zloty till euro.